268 Proportions and SimilarityExamples 1 and 2 Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.- 90 miles on 15 gallons 2. 1,680 kilobytes in 4 minutes
33 5 pounds for $2.49 4. 152 feet in 16 seconds
Example 3 5. CDS Four stores offer customers bulk Bulk CD Offers
Store Offer
CD Express 4 CDs for $60
Music Place 6 CDs for $75
CD Rack 5 CDs for $70
Music Shop 3 CDs for $40CD rates. Which store offers the
best buy?Example 4 6. TRAVEL After 3.5 hours, Pasha had
traveled 217 miles. If she travels at a
constant speed, how far will she have
traveled after 4 hours?Use a Unit Rate
FACE PAINTING Lexi painted 3 faces in 12 minutes at the
Crafts Fair. At this rate, how many faces can she paint in
40 minutes?Method 2 Find a Unit Rate
Find the unit rate. Then multiply this unit rate by 40 to find the
number of faces she can paint in 40 minutes.3 faces in 12 minutes = _12 min 3 faces ÷÷ 1212 = _0.25 faces1 min Find the unit rate.
_0.25 faces
1 min
· 40 min = 10 faces Divide out the common units.Method 1 Draw a Bar Diagram12 min4 mintime to paint
one facetime to paint
one facetime to paint
one face
4 min 4 minIt takes 4 minutes to paint one face. In 40 minutes, Lexi can paint
40 ÷ 4 or 10 faces.Using either method, Lexi can paint 10 faces in 40 minutes.e. SCHOOL SUPPLIES Kimbel bought 4 notebooks for $6.32. At this
same unit price, how much would he pay for 5 notebooks?Real-World Link
Face paint can be
made from 1 teaspoon
cornstarch and
_^12 teaspoon each of
water and cold cream.RRR265_281_C05_L1_895130.indd 268 12/29/09 12:58 PM