= Step-by-Step Solutions begin on page R1.
Extra Practice begins on page EP2.
Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.- 360 miles in 6 hours 8. 6,840 customers in 45 days
- 150 people for 5 classes 10. 815 Calories in 4 servings
1111 45.5 meters in 13 seconds 12. $7.40 for 5 pounds - $1.12 for 8.2 ounces 14. 144 miles on 4.5 gallons
- ESTIMATION Estimate the unit rate if 12 pairs of socks sell for $5.79.
- ESTIMATION Estimate the unit rate if a 26-mile marathon was completed
in 5 hours.
Example 3 17. SPORTS The results of a swim Name Event Time (s)
Tawni 50-m Freestyle 40.8
Pepita 100-m Butterfly 60.2
Susana 200-m Medley 112.4meet are shown. Who swam the
fastest? Explain your reasoning.- MONEY A grocery store sells
three different packages of
bottled water. Which package
costs the least per bottle?
Explain your reasoning. - NUTRITION Use the table at the right. Soft Drink Nutritional Information
Soft
Drink
Serving
Size (oz)Sodium
(mg)Sugar
(g)
A12 4022
B 8 24 15
C 7 42 30a. Which soft drink has about
twice the amount of sodium
per ounce than the other two?
Explain.
b. Which soft drink has the least
amount of sugar per ounce?
Explain.Example 4 20. WORD PROCESSING Ben can type 153 words in 3 minutes. At this rate,
how many words can he type in 10 minutes?- FABRIC Kenji buys 3 yards of fabric for $7.47. Later he realizes that he
needs 2 more yards. How much will he pay for the extra fabric? - ESTIMATION A player scores 87 points in 6 games. At this rate, about how
many points would she score in the next 4 games? - JOBS Dalila earns $108.75 for working 15 hours as a holiday helper
wrapping gifts. If she works 18 hours the next week, how much money
will she earn? - POPULATION Florida has approximately 18.1 million people living in
65,795 square miles. What is the population density or number of people
per square mile in Florida?
BExamples 1 and 2Lesson 1B Proportions 269265_281_C05_L1_895130.indd 269 12/29/09 12:58 PM